Мирска Вода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мирска Вода
Мирска Вода 03.jpg
Поглед на Мирска Вода од југ
Висина &100000000000021790000002,179 м
Место Македонија Македонија
ВенецКараџица (Мокра)
Прво освојувањенепознато
Најлесна патекаобележана патека од с.Патишка Река

Мирска Вода е планински врв на планината Караџица, на планинскиот масив Мокра во средишниот дел на Република Македонија, со следниве географски координати: 41o 46' 58'' северна географска широчина, 21o 16' 44'' источна географска должина. Неговата надморска височина изнесува 2.179 метри. Се наоѓа на западниот дел на билото и сртот на планината Караџица.

Галерија[уреди | уреди извор]