Миленков Камен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миленков Камен
Миленков Камен 03.jpg
Поглед на Миленков Камен од север
Висина &100000000000022170000002,217 м
Место Македонија Македонија
ВенецКараџица (Мокра)
Прво освојувањенепознато
Најлесна патекаобележана патека од с.Патишка Река

Миленков Камен е планински врв на планината Караџица, на планинскиот масив Мокра во средишниот дел на Република Македонија, со следниве географски координати: 41o 46' 08'' северна географска широчина, 21o 17'32 '' источна географска должина. Неговата надморска височина изнесува 2.217 метри. Се наоѓа на западниот дел на билото и сртот на планината Караџица.

Галерија[уреди | уреди извор]