Планинарски дом „Стровија“

Координати: 41°33′52″N 21°24′36.7″E / 41.56444° СГШ; 21.410194° ИГД / 41.56444; 21.410194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Планинарски дом „Стровија“
Поглед на домот
Надм. вис.720 м
ДржаваМакедонија
Најблиска
населба
село Стровија
Управа
Одржуван одПД „Китка“
ПД „Стровија“ is located in Македонија
ПД „Стровија“
ПД „Стровија“
Местоположба на планинарскиот дом во Македонија

Планинарски дом „Стровија“ — планинарски дом во селото Стровија, на јужните обронци на планината Даутица. Сместен е во објектот на поранешното училиште, на надморска височина од 720 м.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Планинарскиот дом бил отворен на 15 мај 2010 година.[2]

Управа[уреди | уреди извор]

Со планинарскиот дом управува железничкото планинарско друштво „Китка“ од Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Планинарски домови Архивирано на 23 септември 2020 г.“. Планинарски клуб „Македон“.
  2. Отворање на планинарски дом во Стровија“. Макфакс. 14 мај 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°33′52″N 21°24′36.7″E / 41.56444° СГШ; 21.410194° ИГД / 41.56444; 21.410194