Големо Салаковско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Големо Салаковско Езеро
Големо Салаковско Езеро 03.jpg
Координати: 41°16′21″ СГШ; 21°33′05″ ИГД / 41.272426° СГШ; 21.551264° ИГД / 41.272426; 21.551264Координати: 41°16′21″ СГШ; 21°33′05″ ИГД / 41.272426° СГШ; 21.551264° ИГД / 41.272426; 21.551264
Површина: м2
Должина: 46,4 м
Ширина: 38,5 м

Обем:

м
Длабочина: 1,30 м
Надморска висина: 2.170 м
Планина: Јакупица

Големото Салаковско Езеро претставува глацијално езеро на планината Јакупица во Македонија. Езерото е широко 38,5 метри, а долго 46,4 метри, со најголема длабочина од 1 ,30 метри.[1] Има елипсоидна форма со најголема издолженост во правец југоисток-северозапад од 48 метри, додека неговата широчина во правец север-југ изнесува 38 метри. Големото езеро за разлика од Малото има помала длабочина, а истата изнесува 1,3 метри. Со вода се снабдува од притока која доаѓа од Малото Салаковско езеро, од врнежи како и од топење н снегот. Водата ја губи со испарување и од истека, од која истекува Салаковска Река (лева притока на Кадина Река).

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stefanka Hadži Pecova, Mihailo Zikov, Pene Penev, Dušan Manakoviḱ, Rade Drenkovski, Ilija Drozdovski, Vera Korobar, Biserka Filipova, Stefan Bužarovski, Malinka Ristevska Jordanova (1999). Planinskiot masiv Jakupica: istražuvanje i vrednuvanje na prirodnoto bogatstvo. Studentski zbor. 

Поврзано[уреди | уреди извор]