Караџица (врв)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Караџица
Караџица (врв) 02.jpg
Поглед на врвот Караџица од север
Висина &100000000000024720000002,472 м
Место Македонија Македонија
ВенецКараџица (Мокра)
Прво освојувањенепознато
Најлесна патекаделумно обележана патека од с.Патишка Река

Караџица е планински врв на истоимената планина Караџица, на планинскиот масив Мокра во средишниот дел на Република Македонија, со следниве географски координати: 41o 44' 23'' северна географска широчина, 21o 19' 52'' источна географска должина. Неговата надморска височина изнесува 2.472 метри, со што тој претставува највисок врв на планината Караџица и втор највисок врв на целиот планински масив Мокра. Се наоѓа на средишниот дел на билото и сртот на планината Караџица.

Галерија[уреди | уреди извор]