Карапапаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Карапапак)
Прејди на: содржини, барај

Карапапаци се мал туркиски народ кој живее во Азербејџан, Грузија и Турција. Овој народ го зборува турскиот и азербејџанскиот јазик и е со муслиманска вероисповед.