Ил-де Франс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ил-де Франс (француски: Île-de-France) — регион во Франција во кој се наоѓаат 8 департмана. Во регионот се наоѓа градот Париз. Ил де Франс е регион со најголем број на жители во франција.


Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Администрација[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]