Прејди на содржината

Провен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Провен
Потпрефектура и комуна
Историскиот центар на долниот град, гледан Кесарова кула.
Историскиот центар на долниот град, гледан Кесарова кула.
Грб на Провен
ЗемјаФранција
РегионИл де Франс
ДепартманСена и Марна
ОкругПровен
КантонПровен
Општ. заедницаПровинуа
Управа
 • Градоначалник (2020–2026) Оливје Лавенка
Површина114,72 км2 (568 ми2)
Население (2019)212.132
 • Густина8,2/км2 (21/ми2)
INSEE/Пошт. бр.77379 / 77160
Надм. висина86 м
(прос. 91 м)
Мреж. местоmairie-provins.fr; provins.net/en/
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Провен (француски: Provins) ― комуна (општина) во департманот Сена и Марна во регионот Ил де Франс во северосредишна Франција.

Провен, гратче на средновековни саеми, станало светско наследство на УНЕСКО во 2001 година.

Администрација[уреди | уреди извор]

Со 11.844 жители (2017), Провен не е најголемата паланка во округот Провен, но е седиштето (потпрефектура). Најголемиот град е Монтеро-Фолт-Јон (20,206 жители).[1]

Округот има 176 општини[2] и 188.637 жители (2017).[1] Кантонот Провен има 81 општина и 57.947 жители.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Постојат знаци на човечка окупација во областа уште во времето на старото камено време.

Римско време[уреди | уреди извор]

Прове бил на крстопат на два големи регионални коридори во Римска Галија: еден од Соасон до Троје и еден кон Санс на југ.[3]

Средновековно време[уреди | уреди извор]

Како доказ за зголемената важност, до 9 век, Провен ковал своја монета, провенски дениер (denier provinois), а Карло Велики ги испратил своите missi dominici (дворски инспектори) во градот. Под заштита на грофовите од Шампањ, бил домаќин на еден од најголемите шампањски панаѓури, земјоделски и трговски панаѓур клучен за средновековната економија. Кралот Филип IV го посетил Провен неколку пати кон крајот на 13 век, уништувајќи го градот со строги даноци што го завршиле неговиот период на процут и ги натерал жителите да побегнат. Градот бил опколен многу пати и често била менуван во 14-16 век.[4]

Во еден од најпознатите настани во провенската историја, неодамна крунисаниот крал Шарл VII присуствувал на мисата во црквата „Св. Киријак“, заедно со неговиот кралски двор и светицата Јованка Орлеанка на 3 август 1429.

Современо време[уреди | уреди извор]

Германците го зазеле градот во 1870 година за време на Француско-пруската војна, и едвај се избориле во 1914 година за време на Првата светска војна.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Градските ѕидини и кули.
Црквата „Св. Киријак“.

Значајни луѓе[уреди | уреди извор]

Провен е родно место на:

  • Мари Жил Сезар Савињи (1777-1851), зоолог
  • Едмонд Нокард (1850-1903), ветеринар и микробиолог
  • Морис Хајо (1862-1945), виолинист
  • Доминик А (роден 1968 година), текстописец и пејач
  • Давид Монкутие (роден 1975 година), пензиониран друмски велосипедист

Провинс е родното живеалиште на:

  • Кристијан Жакоб (роден 1959 година), земјоделец и политичар

Градови близнаци[уреди | уреди извор]

Провен е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Téléchargement du fichier d'ensemble des populations légales en 2017, INSEE
  2. „Arrondissement de Provins (773)“. INSEE. Посетено на 7 септември 2021.
  3. Jean Mesqui (1979). Provins: la fortification d'une ville au Moyen Age. ISBN 9782600046121.
  4. Opoix, Christophe. Histoire et description de Provins.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]