Света долина

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Долина Урубамба)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светата долина на Инките
Мачу Пикчу со долината.

Светата долина или Долината Урубамба е долина во Андите во Перу, во близина на главниот град на Тавантинсују, Куско и под познатиот Мачу Пикчу. Општо земено е дека долината се протега од Писак до Олантајтамбо, паралелно со реката Урубамба. Во долината има доста реки и поради тоа има многу аргеолошки локалитети во истата. Оваа долина била доста почитувана од Инките, бидејќи имала добра географска положба и била климатски погодна. Таа била главна област за природни ресурси и најдобро место за одгледување пченка во Тавантинсују.

Поврзано[уреди | уреди извор]