Грб на Белизе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Белизе
Coat of arms of Belize.svg
Подробно
ГрбоносецБелизе
Усвоен1981
ШтитШтитот е поделен на три дела, на кои има приказ на весла, алати за сечење дрва и брод.
ДржачиДрвосечачи
Мото„Sub Umbra Floreo“

Грбот на Белизе е усвоен по независноста на земјата, и малку се разликува од оној грб којшто бил од времето на британските власти во Белизе.

Кружната граница на грбот ја сочинуваат 25 листа. Во овој круг се наоѓа дрвото махагони, пред кое што се наоѓа штитот. На штитот, во горните четвртини се наоѓа весло и алати за сечење на дрво, а брод во долниот дел. Овие се симболи за значењето на дрвото махагонија и неговата употреба во бродоизградбата.

Држачи на штитот се двајца дрвосечачи од различна раса. Дрвосечачот од левата страна држи секира, а оној на десната весло, што повторно го прикажува значењето и бродоизградбата.

На дното е напишано националното мото, а грбот го сочинува главниот дел на Знамето на Белизе

Поврзано[уреди | уреди извор]