Вимблдон 2011 – Мажи поединечно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2011 Вимблдон
Шампион :   Србија Новак Џоковиќ
Вице-шампион :   Шпанија Рафаел Надал
Резултат :   6–4, 6–1, 1–6, 6–3
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2011 Вимблдон.

Рафаел Надал е бранител на титулата.

Новак Џоковиќ стигна до местото Светски рекет Бр. 1 на АТП листата. Ова ќе бида првпат ни Роџер Федерер ни Рафаел Надал да бидат рангирани Бр.1 после 19 јануари 2004.

Носител[уреди | уреди извор]

 1. Шпанија Рафаел Надал (Финале)
 2. Србија Новак Џоковиќ (Шампион)
 3. Швајцарија Роџер Федерер (Четвртфинале)
 4. Обединето Кралство Енди Мареј (Полуфинале)
 5. Шведска Робин Содерлинг (Трета Рунда)
 6. Чешка Томаш Бердих (Четврта рунда)
 7. Шпанија Давид Ферер (Четврта рунда)
 8. САД Енди Родик (Трета Рунда)
 9. Франција Гаел Монфилс (Трета Рунда)
 10. САД Мерди Фиш (Четвртфинале)
 11. Австрија Јурген Мелцер (Трета Рунда)
 12. Франција Жо-Вилфред Цонга (Полуфинале)
 13. Србија Виктор Троицки (Втора Рунда)
 14. Швајцарија Станислас Вавринка (Втора Рунда)
 15. Франција Жил Симон (Трета Рунда)
 16. Шпанија Николас Алмагро (Трета Рунда)

 1. Франција Ричард Гаскет (Четврта рунда)
 2. Русија Микаил Јужни (Четврта рунда)
 3. Франција Михаел Љодра (Четврта рунда)
 4. Германија Флориан Мајер (Втора Рунда)
 5. Шпанија Фернандо Вердаско (Втора Рунда)
 6. Украина Александр Долгопогов (Прва Рунда)
 7. Србија Јанко Типсаревиќ (Прва Рунда, се откажа поради повреда на препоните)
 8. Аргентина Хуан Мартин дел Потро (Четврта рунда)
 9. Аргентина Хуан Игнасио Чела (Втора Рунда)
 10. Шпанија Гуљелмо Гарсија-Лопез (Втора Рунда)
 11. Хрватска Марин Чилич (Прва Рунда)
 12. Аргентина Давид Налбандијан (Трета Рунда)
 13. Русија Николај Давиденко (Прва Рунда)
 14. Бразил Томаз Белучи (Прва Рунда)
 15. Канада Милош Раониќ (Втора Рунда, се откажа поради повреда на десната нога)
 16. Кипар Маркос Багдатис (Трета Рунда)

Жрепка[уреди | уреди извор]

Легенда[уреди | уреди извор]


Финале[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                                                   
  1  Шпанија Рафаел Надал 6 6 5 6    
10  САД Мерди Фиш 3 3 7 4    
  1  Шпанија Рафаел Надал 5 6 6 6    
  4  Обединето Кралство Енди Мареј 7 2 2 4    
4  Обединето Кралство Енди Мареј 6 6 6    
     Шпанија Фелисијано Лопез 3 4 4      
    1  Шпанија Рафаел Надал 4 1 6 3  
  2  Србија Новак Џоковиќ 6 6 1 6  
  12  Франција Жо-Вилфред Цонга 3 63 6 6 6  
3  Швајцарија Роџер Федерер 6 77 4 4 4  
12  Франција Жо-Вилфред Цонга 64 2 711 3  
  2  Србија Новак Џоковиќ 77 6 69 6    
Q  Австралија Бернард Томич 2 6 3 5  
  2  Србија Новак Џоковиќ 6 3 6 7    


Горна половина[уреди | уреди извор]

Секција 1[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
1  Шпанија Р Надал 6 6 6  
 САД М Расел 4 2 2     1  Шпанија Р Надал 6 6 6  
 Шпанија П Андухар 6 6 1 61 1    САД Р Свитинг 3 2 4  
 САД Р Свитинг 3 4 6 77 6       1  Шпанија Р Надал 78 77 6  
WC  Луксембург Ж Милер 77 77 3 6       WC  Луксембург Ж Милер 66 65 0  
PR  Германија Т Хас 65 63 6 3     WC  Луксембург Ж Милер 2
LL  Франција М Гицкел 3 63 3   31  Канада М Раонич 3r  
31  Канада М Раонич 6 77 6       1  Шпанија Р Надал 78 3 77 6
24  Аргентина ХМ дел Потро 6 6 6       24  Аргентина ХМ дел Потро 66 6 64 4
Q  Италија Ф Ципола 1 4 3     24  Аргентина ХМ дел Потро 67 6 6 6  
 Белгија О Рохус 66 3 6 6 6    Белгија О Рохус 79 1 0 4  
Q  Франција К де Шипер 78 6 3 1 4       24  Аргентина ХМ дел Потро 710 77 7
 Португалија Ф Жил 4 1 4       15  Франција Ж Симон 68 65 5  
WC  Израел Д Села 6 6 6     WC  Израел Д Села 63 4 5
Q  Франција Е Роџер-Васелин 6 4 3 63   15  Франција Ж Симон 77 6 7  
15  Франција Ж Симон 4 6 6 77  

Секција 2[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
10  САД М Фиш 77 77 6  
 Шпанија М Грањолерс 63 65 4     10  САД М Фиш 78 6 6  
 Германија Ф Кохлшрајбер 6 3 3 3    Узбекистан Д Истомин 66 4 4  
 Узбекистан Д Истомин 4 6 6 6       10  САД М Фиш 6 65 6 1  
 Холандија Р Хасе 6 6 6        Холандија Р Хасе 3 77 2 1r  
 Шпанија П Риба 4 4 4      Холандија Р Хасе 6 6 4 6
 Чешка Р Штепанек 6 6 3 66 7   21  Шпанија Ф Вердаско 3 4 6 2  
21  Шпанија Ф Вердаско 2 4 6 78 9       10  САД М Фиш 77 6 6
25  Аргентина ХИ Чела 6 6 66 6       6  Чешка Т Бердих 65 4 4
Q  Австралија М Матошевич 4 4 78 2     25  Аргентина ХИ Чела 0 3 4  
 САД Д Јанг 5 6 3 1    САД А Богомолов 6 6 6  
 САД А Богомолов 7 4 6 6        САД А Богомолов 2 4 3
Q  Белгија Р Бемелманс 4 2 6 6 1       6  Чешка Т Бердих 6 6 6  
 Франција Ж Бенето 6 6 3 4 6      Франција Ж Бенето 1 4 2
 Италија Ф Воландри 2 2 1   6  Чешка Т Бердих 6 6 6  
6  Чешка Т Бердих 6 6 6  

Секција 3[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
4  Обединето Кралство Е Мареј 4 6 6 6  
 Шпанија Д Химено-Травер 6 3 0 0     4  Обединето Кралство Е Мареј 6 6 7  
 Германија Т Камке 6 77 5 6    Германија Т Камке 3 3 5  
 Словенија Б Кавчич 3 64 7 1       4  Обединето Кралство Е Мареј 6 4 6 77  
 Украина С Стакховски 6 6 6        Хрватска И Љубичич 4 6 1 64  
WC  Обединето Кралство Д Кокс 2 4 4      Украина С Стакховски 4 4 2
 Хрватска И Љубичич 77 3 6 6    Хрватска И Љубичич 6 6 6  
27  Хрватска М Чилич 62 6 3 4       4  Обединето Кралство Е Мареј 77 6 6
17  Франција Р Гаскет 7 6 77       17  Франција Р Гаскет 63 3 2
 Колумбија С Гиралдо 5 3 63     17  Франција Р Гаскет 6 6 6  
 Русија И Кунитсин 6 6 6    Русија И Кунитсин 1 4 4  
Q  Холандија И Сијслинг 3 4 2       17  Франција Р Гаскет 6 6 6
Q  Австрија М Фишер 5 4 4       LL  Италија С Болели 3 2 4  
LL  Италија С Болели 7 6 6     LL  Италија С Болели 77 6 77
 Италија П Стараче 3 4 4   14  Швајцарија С Вавринка 65 3 64  
14  Швајцарија С Вавринка 6 6 6  

Секција 4[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
9  Франција Г Монфилс 6 77 6  
 Германија М Башингер 4 63 3       9  Франција Г Монфилс 4 6 6 79  
LL  Словенија Г Жемља 6 3 710 6   LL  Словенија Г Жемља 6 3 3 67  
Q  Словачка Л Лацко 4 6 68 4       9  Франција Г Монфилс 3 6 3 3  
WC  Франција А Клемент 4 2 6 7 4       Q  Полска Л Кубот 6 3 6 6  
Q  Полска Л Кубот 6 6 3 5 6     Q  Полска Л Кубот 77 6 6
PR  Хрватска И Карловиќ 7 3   PR  Хрватска И Карловиќ 62 3 3  
23  Србија Ј Типсаревиќ 5 1r       Q  Полска Л Кубот 6 77 67 5 5
30  Бразил Т Белучи 63 4 2        Шпанија Ф Лопез 3 65 79 7 7
 Германија Р Шутлер 77 6 6      Германија Р Шутлер 63 77 2 2  
 Шпанија Ф Лопез 6 7 6    Шпанија Ф Лопез 77 63 6 6  
 Германија М Берер 4 5 3        Шпанија Ф Лопез 77 77 6
 Чешка Ј Поспишил 4 3 2       8  САД Е Родик 62 62 4  
 Романија В Ханеску 6 6 6      Романија В Ханеску 4 3 4
Q  Германија А Бек 4 66 3   8  САД Е Родик 6 6 6  
8  САД Е Родик 6 78 6  

Долна половина[уреди | уреди извор]

Секција 5[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
7  Шпанија Д Ферер 6 6 6  
 Франција Б Паире 4 4 4     7  Шпанија Д Ферер 66 6 4 6 6  
 Хрватска И Додиг 65 0 5   LL  САД Р Харисон 78 1 6 3 2  
LL  САД Р Харисон 77 6 7       7  Шпанија Д Ферер 6 6 6  
 Аргентина К Берлок 6 66 6 2 4       Q  Словачка К Бек 4 3 3  
Q  Словачка К Бек 4 78 4 6 6     Q  Словачка К Бек 77 6 3 6
 Казахстан А Голубев 3 3r   26  Шпанија Г Гарсија-Лопез 65 4 6 4  
26  Шпанија Г Гарсија-Лопез 6 6       7  Шпанија Д Ферер 3 4 61
22  Украина А Долгополов 3 78 63 4       12  Франција Ж-В Цонга 6 6 77
PR  Чиле Ф Гонзалез 6 66 77 6     PR  Чиле Ф Гонзалез 6 6 6  
Q  ЈАР Р де Воест 6 6 6   Q  ЈАР Р де Воест 4 4 4  
 Шпанија Р Рамирез Хидалго 2 3 2       PR  Чиле Ф Гонзалез 3 4 3
 Бугарија Г Димитров 7 7 77       12  Франција Ж-В Цонга 6 6 6  
Q  Германија Ц-М Стебе 5 5 65      Бугарија Г Димитров 77 4 4 68
LL  Јапонија Г Соеда 3 64 2   12  Франција Ж-В Цонга 64 6 6 710  
12  Франција Ж-В Цонга 6 77 6  

Секција 6[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
16  Шпанија Н Алмагро 65 6 6 6  
 Финска Ј Ниеминен 77 3 4 4     16  Шпанија Н Алмагро 77 77 65 6  
 САД Џ Иснер 77 6 78    САД Џ Иснер 63 65 77 3  
 Франција Н Махут 64 2 66       16  Шпанија Н Алмагро 6 3 63 3  
 Индија С Деварман 6 4       18  Русија М Јужни 4 6 77 6  
 Германија D Gremelmayr 4 2r      Индија С Деварман 2 4 4
 Аргентина Х Монако 6 2 2 6 4   18  Русија М Јужни 6 6 6  
18  Русија М Јужни 4 6 6 4 6       18  Русија М Јужни 77 3 3 3
28  Аргентина Д Налбандијан 7 6 6       3  Швајцарија Р Федерер 65 6 6 6
 Германија Ж Рајстер 5 2 3     28  Аргентина Д Налбандијан 6 3 6 6  
 Франција Ф Сера 65 3 3    Австрија А Хајдер-Мауер 3 6 4 4  
 Австрија А Хајдер-Мауер 77 6 6       28  Аргентина Д Налбандијан 4 2 4
 Франција А Манарино 4 6 79 4 6       3  Швајцарија Р Федерер 6 6 6  
Q  Ирска К Ниланд 6 4 67 6 4      Франција А Манарино 2 3 2
 Казахстан М Кукушкин 62 4 2   3  Швајцарија Р Федерер 6 6 6  
3  Швајцарија Р Федерер 77 6 6  

Секција 7[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
5  Шведска Р Содерлинг 6 6 2 77  
 Германија Ф Пецшнер 4 4 6 65     5  Шведска Р Содерлинг 65 3 7 6 6  
 Јапонија К Нишикори 1 64 79 3    Австралија Л Хјуит 77 6 5 4 4  
 Австралија Л Хјуит 6 77 67 6       5  Шведска Р Содерлинг 1 4 5  
 Русија И Андреев 6 77 64 4 6       Q  Австралија Б Томич 6 6 7  
 Русија Т Габашвили 4 65 77 6 3      Русија И Андреев 6 7 3 4 1
Q  Австралија Б Томич 7 6 7   Q  Австралија Б Томич 4 5 6 6 6  
29  Русија Н Давиденко 5 3 5       Q  Австралија Б Томич 6 7 6
20  Германија Ф Мејер 77 77 3 6        Белгија К Малис 1 5 4
WC  Обединето Кралство Д Еванс 65 61 6 4     20  Германија Ф Мејер 6 3 2 2  
 Белгија К Малис 6 6 6    Белгија К Малис 1 6 6 6  
 Германија М Ѕверерв 2 3 2        Белгија К Малис 77 6 6
 Латвија Е Гулбис 3 6 612 61       11  Австрија Ј Мелцер 65 3 0  
 Русија Д Турсунов 6 3 714 77      Русија Д Турсунов 3 6 65 61
WC  Колумбија А Фаља 6 65 2 2   11  Австрија Ј Мелцер 6 2 77 77  
11  Австрија Ј Мелцер 3 77 6 6  

Секција 8[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
13  Србија В Троицки 3 6 77 6  
 Аргентина М Гонзалез 6 0 63 3     13  Србија В Троицки 65 4 4  
 Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Ј-х Лу 6 6 6    Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Ј-х Лу 77 6 6  
 Шпанија Т Робредо 4 4 1        Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Ј-х Лу 3 3 1  
 Бразил Р Мело 3 3 6 78 6       19  Франција М Љодра 6 6 6  
Q  Канада Ф Данчевич 6 6 4 66 2      Бразил Р Мело 2 6 2 3
WC  Обединето Кралство Џ Вард 3 64 3   19  Франција М Љодра 6 4 6 6  
19  Франција М Љодра 6 77 6       19  Франција М Љодра 3 3 3
32  Кипар М Багдатис 6 6 65 4 6       2  Србија Н Џоковиќ 6 6 6
 САД Џ Блејк 4 2 77 6 4     32  Кипар М Багдатис 6 77 7  
 Италија А Сепи 6 6 7    Италија А Сепи 4 64 5  
 Шпанија А Монтањес 4 4 5       32  Кипар М Багдатис 4 6 3 4
 ЈАР К Андерсон 65 79 6 4 6       2  Србија Н Џоковиќ 6 4 6 6  
 Украина И Марченко 77 67 4 6 1      ЈАР К Андерсон 3 4 2
 Франција Џ Чарди 4 1 1   2  Србија Н Џоковиќ 6 6 6  
2  Србија Н Џоковиќ 6 6 6  

Наводи[уреди | уреди извор]