Балкарци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бакларите се туркиски народ, кој живеe во Русија, односно во автономната република Кабардино-Балкарија. Вкпуниот број на Бакларите е околу 110 000. Постои теза дека самите Баклари се потомци на Прабугарите.[се бара извор]