8 март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< март >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

8 март е 67-иот ден во годината според григоријанскиот календар (68-и во престапна година). Остануваат 298 денови до крајот на годината.

Настани:

1658  Склучен Роскилдскиот мировен договор со кој Шведска добива неколку покраини од Данска и Норвешка.
1910  На II Mеѓународна конференција на жените социјалистки, организирана на иницијатива на Клара Цеткин во Копенхаген е одлучено датумот 8 март да се слави секоја година како „Меѓународен ден на жената“.
1945  Во Скопје првпат е прославен Денот на жената. По тој повод во салата на Офицерскиот дом се одржа голем митинг.
1946  Президиумот на Народното собрание донел закон за измена на името на Демократска Федерална Македонија во „Народна Република Македонија“.

Родени:

1566  Карло Џезуалдо — италијански композитор.
1879  Ото Хан — добитник на Нобелова награда за хемија.
1907  Константин Караманлис — грчки политичар.
1929  Ебе Камарго — бразилска актерка, водителка и пејачка.
1941  Христо Крстевски — македонски раскажувач, романсиер и есеист.
1977  Петар Ангелов — македонски ракометар.

Починале:

1144  Целестин II — римски папа.
1869  Хектор Берлиоз — француски композитор.
1917  Фердинанд Цепелингермански генерал и конструктор на воздушните бродови (балони), според него наречени Цепелин.
1923  Јоханес ван дер Валс — холандски физичар и математичар.
1942  Хозе Раул Капабланка — кубански шаховски велемајстор.

Празници:

Меѓународен ден на жената
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември