Ото Хан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ото Хан, 1938

Ото Хан (8 март 187928 јули 1968, германски хемичар и нуклеарен физичар. Добитник е на Нобеловата награда за хемија.