6 март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< март >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

6 март е 65-иот ден во годината според григоријанскиот календар (66-и во престапна година). Остануваат 300 денови до крајот на годината.

Настани:

1793  Франција ѝ објави војна на Шпанија.
1926  Воспоставен е првиот телефонски разговор преку Атлантикот, помеѓу Лондон и Њујорк.
1962  Во САД е лансирано првото автоматско меѓупланетарно летало „ОСО 1“ (орбитална сончева опсерваторија).
1989  Кина објави вонредна состојба во Тибет по тридневните антикинески немири во јужната планинска провинција.
1993  Силите лојални на ирачкиот претседател Садам Хусеин, според западни извори, во Басра и други градови во јужниот дел на Ирак убија најмалку 400-на учесници на бунтот против централната власт

Родени:

1459  Јакоб Фугер — германски банкар.
1475  Mикеланџело — италијански сликар и скулптор.
1875  Морис Равел — француски композитор.
1937  Валентина Терешкова — советски космонаут.
1944  Кири Те Канава — новозеландска оперска дива од светско реноме.
1977  Јоргос Карагунис — грчки фудбалер.
1984  Томаш Марчињски — полски велосипедист.
1989  Нелсон Оливеира — португалски велосипедист.

Починале:

1543  Антонио Алегри Кореџо — италијански сликар, еден од творците на барокното сликарство.
1683  Гварино Гварини — италијански архитект.
1999  Стенли Кјубрик — американски филмски режисер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември