11 март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< март >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

11 март е 70-иот ден во годината според григоријанскиот календар (71-и во престапна година). Остануваат 295 денови до крајот на годината.

Настани:

1913  Велика Британија и Германија постигнаа Договор за границите на африканските колонии Нигерија и Камерун.
1917  Британските трупи го зазедоа Багдад во Првата светска војна.
1938  Трупите на фашистичкиот Трет Рајх влегоа во Австрија.
1945  Во Македонија почнаа првите слободни избори за селски, градски и околиски народноослободителни одбори. На овие избори кои траеја до 25 март, за прв пат гласаа и жените, лицата со навршени 18 години и сите припадници на Југословенската армија.
1981  Започнуваат протести на Косово во кои се бара Косово да стане република и да излезе од прегратките на Србија.
1996  Република Македонија примена за 39-ти рамноправен член во Северноатлантскиот совет за соработка.
1996  Со одлука на Советот на европските министри, Република Македонија е примена во Клубот на земјите членки на ФАРЕ.

Родени:

1544  Торквато Тасо — италијански поет.
1892  Артур Хонегер — француски композитор од швајцарско потекло, еден од најистакнатите полифоничари во современата француска музика.
1920  Благоја Ангеловски — филмски работник.
1931  Драган Ѓаконовски - Шпато — истакнат македонски композитор, диригент и музички аранжер.
1931  Драгутин Аврамовски - Гуте — истакнат македонски академски сликар и графичар.
1952  Даглас Адамс — англиски писател, драматург и музичар.
1987  Танел Кангерт — естонски велосипедист.
1987  Стефано Пираци — италијански велосипедист.

Починале:

1908  Едмондо Амичиситалијански писател и патописец.
1955  Александар Флеминг — англиски микробиолог.
2002  Илија Милчин — македонски глумец, режисер, лингвист и преведувач.
2006  Слободан Милошевиќ — некогашен претседател на Сојузна Република Југославија.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември