Стефано Пираци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стефано Пираци
Лични податоци
Цело име Стефано Пираци
Роден 11 март 1987 (1987-03-11) (27 г.)
Алатри, Италија
Висина 1,80 м
Маса 62 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Бардијани-ЦСФ
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Аматерски клубови
2007–2009 Палацаго Сакла Мајет
Професионални клубови
2010– Колнаго-ЦСФ Инокс
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2014)
Планински пласман (2013)
Последна промена
29 мај 2014

Стефано Пираци (италијански: Stefano Pirazzi; р. 11 март 1987) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Бардијани-ЦСФ.[1] Роден во Алатри, Пираци се натпреварува како професионалец од 2010, придружувајќи му се Колнаго-ЦСФ Инокс од аматерско ниво; неговиот брат-близнак Роберто е исто така велосипедист и исто така бил член на екипата Палацаго Рад Логистика со Стефано во 2009.[2]

Достигнувања[уреди]

2007
1. Етапа 3 Џиро деле Региони
4. Џиро дел Канавезе
6. Гара Сиклистика Милионарија
8. Краен пласман Волта а Љеида
1. Етапа 4
1. Етапа 5b
2008
7. Кроноскалата Гардоне Валтромпија
2009
1. Гара Милионарија Монтапоне
3. Трофео Бастијанели
6. Џиро дел Сињо
2011
1. Планински пласман Џиро дела Провинсија ди Реџо Калабрија
1. Пласман за млад возач Џиро дел Трентино
3. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
2012
1. Jersey green.svg Планински пласман Тирено-Адријатико
2013
1. Jersey blue.svg Планински пласман Џиро д’Италија
2. Национално хронометарско првенство
7. Краен пласман Џиро дел Трентино
2014
1. Етапа 17 Џиро д’Италија

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2010 2011 2012 2013
Jersey pink.svg Џиро 120 61 46 44
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]