31 март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< март >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

31 март е 90-иот ден во годината според григоријанскиот календар (91-и во престапна година). Остануваат 275 денови до крајот на годината.

Настани:

Поглед на Ајфеловата кула
1492  Кралицата Изабела I Кастилјска го издала Указ од Алхамбра со кој им наредила на своите 150.000 Еврејски поданици да го примат христијанството или ќе бидат прогонети.
1889  Во Париз свечено е отворена за посетителите Ајфеловата кула, челична конструкција висока 320 метри, што ја проектирал Густав Ајфел.
1918  Летното сметање на времето за првпат се применува во САД.
1931  Земјотрес ја разурнал Манагва, главниот град на Никарагва, при што загинале 2.000 луѓе.
1951  Првиот комерцијален сметачУНИВАК-I“ е испорачан во Бирото за попис на САД.
1979  Малта станала независна држава откако и последниот британски војник заминал од малтешките острови. Овој ден на Малта се прославува како Ден на слободата.

Родени:

Портрет на Рене Декарт од холандскиот сликар Франс Халс
1499  Пиј IV — римски папа.
1519  Анри II — крал на Франција.
1596  Рене Декарт — француски филозоф, математичар и физичар.
1675  Бенедикт XIV — римски папа.
1685  Јохан Себастијан Бах — германски композитор, еден од најголемите композитори во историјата на музиката.
1732  Франц Јозеф Хајдн — австриски композитор.
1809  Николај Васиљевич Гогољ — руски писател, хуморист и сатиричар.
1850  Чарлс Волкот — американскиот палентолог.
1981  Никола Карчев — македонски фудбалер.
1986  Егоиц Гарсија — шпански велосипедист.

Починале:

Автопортрет на Џон Констабл од 1806 г.
1340  Иван I — московски и владимирско-суздалски кнез.
1461  Јона Московски — руски светец.
1837  Џон Констабл — британски пејзажен сликар и инспирација за импресионистите.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември