Манагва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Манагва
Leal Villa de Santiago de Managua

Знаме

Амблем
Прекар(и): Novia del Xolotlán
(англиски: The Bride of Xolotlán)[1]
Координати: 12°08′11″ СГШ 86°15′05″ ЗГД / 
Држава  Никарагва
Департман Манагва
Општина Никарагва
Основан 1819
Седиште на владата 1852
Главен град 1852
Површина
 • Град 544 км2
 • Урбана 173,7 км2
Население (2010)
 • Град 927.087[2] жит.
 • Пошир. 2.408.000 жит.
Портал http://www.managua.gob.ni/

Манагва (шпански: Managua) е главен град на Никарагва. Градот има околу 1.817.096 жители. Манагва се наоѓа северозападниот брег на езерото Манагва, во истоимениот департман. Во градот има и европски заедници на Каталонци, Германци и Французи.

Наводи[уреди]