Кастри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кастри
Castries
—  Град  —
Поглед кон пристаништето на Кастри
Castries
Гесло: Statio Haud Malefida Carinis  ("Безбедно пристаниште за бродови")[1]
Map of Castries Quarter, the district containing the city of Castries
Квартот Кастри со градот Кастри (црвена точка)
Координати: 14°01′ СГШ 60°59′ ЗГД / 
Држава  Света Луција
Кварт Кастри
Основан 1650
Сменето име 1756
Основач Французите
Управа
 • Владеачко тело Градски совет на Кастри
Површина
 • Вкупна [[1 E+ 7_m²|79 км2]] (30,5 ми2)
Надм. вис.[2] 2 м
Население (2001)
 • Вкупно 61.341 жит.
 • 2004[3] 67,000
Час. појас Источнокарипско време (UTC-4)
Повик. бр. 758
HDI (2006) 0.814 – висок

Кастри со население од 10.634 жители е главен град на Света Луција, земја во Западните Инди. Областа со истото име, кое административно се вика кварт, има население од 61.341 жители. Кастри е седиште на владата и седиште на голем број на бизниси, локални и странски. Дизајн на градот е сличен на градското подрачје на град како Њујорк, но во многу помали размери. Во Кастри има пристаниште за бродови, фериботи, како и крстаречки бродови. Трговијата и услугите се високо развиени во Кастри и околу пристаништето. Главната пошта на Св. Лусија е лоцирана во Кастри. Бидејќи поголемиот дел од земјата не користи стандардни улични адреси, пошта во голема мера се испраќа до PO кутии.

Наводи[уреди]