Манагва (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Езеро Манагва
Lago de Managua
Lago Xolotlán
Езеро Манагва  Lago de Managua  Lago Xolotlán - Поглед кон езерото од вселената (Јануари 1986).
Поглед кон езерото од вселената (Јануари 1986).
Координати 12°20′ СГШ 86°25′ ЗГД / 
Земји во сливот Никарагва
Макс. должина 65 km
Макс. ширина 25 km
Површина 1.024 km²
Прос. длабочина 9.5 m
Макс. длабочина 20 m
Надм. височина на површината 39 m
Населени места Манагва

Eзеро Манагва (шпански: Lago de Managua, Lago Xolotlán) — езеро кое со својата површина од 1.049 km² претставува второто најголемо езеро во Никарагва (зад Никарагва со кое е поврзано со реката Типитапа).

Името на езерото го дале Шпанците, комбинирајќи го со името на локалното племе Манге и нивниот поим за вода agua.

Езерото се наоѓа во западниот дел на земјата. Има кружен облик. Над езерото се издига вулканот Момотомбо висок 1,280 метри. Главниот остров е Момотомбито.

На југозапад од езерото се наоѓа престолнината на Никарагва, Манагва. Езерото од 1950-те е доста загадено.

Надворешни врски[уреди]