Џорџ Таун (Кајмански Острови)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џорџ Таун
George Town
Разни знаменитости во Џорџ Таун
Координати: 19°18′12.24″ СГШ 81°23′10.68″ ЗГД / 19.3034, -81.3863
Земја Обединето Кралство
Прекуморска територија Кајмански Острови
Остров Голем Кајман
Население (2006 (проц.))[1]
 • Вкупно 30.600 жит.

Џорџ Таун (анг. George Town), Голем Кајман е главен град на Кајманските Острови на Карибите. Градот брои 20,626 жители (1999 г).

Џорџ таун е срцето на кајманската финансиска индустрија, со над 600 банки. Најголемиот дел од нив се мали фирми сместени во една соба, а некои воопшто немаат физичка локација на островот. Градот нуди и разни услуги за крстосувачи, има товарен док, Хард Рок Кафе, како и неколку трговски центри.

Во Џорџ Таун е сместени и владините објекти. Тие се: законодавното собрание, судниците и зградите на владината управа. Во зградите на владината управа е сместена канцеларијата на Лидерот на владините работи (шефот на владата) и другите министри, Главниот секретар и неговиот персонал, како и други државници и чиновници.

Транспорт[уреди]

Џорџ Таун, како и остатокот од Големиот Кајман ги опслужува меѓународниот аеродром „Овен Робертс“.

Образование[уреди]

Министерството за образование го води Џорџтаунското основно училиште.

Клима[уреди]

Клима на {{{Место}}}
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]