25 март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< март >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

25 март е 84-иот ден во годината според григоријанскиот календар (85-и во престапна година). Остануваат 281 денови до крајот на годината.

Настани:

1821  Грците на Пелопонез започнаа востание против Турција, кое заврши по 12 години со признавање на независност на Грција.
1860  На традиционалниот конкурс за поема, што се одржа во Атина, македонскиот писател Григор Прличев доби ловоров венец за поемата „Сердарот“.
1957  Белгија, Западна Германија, Италија, Луксембург, Франција и Холандија ги потпишаа Римските договори за создавање Заеднички пазар. Организацијата го доби името Европска економска заедница, потоа Европска Заедница, а денес Европска унија.
1997  Австралискиот сенат го укина законот за евтаназија — единствен закон во светот според кој беше дозволено самоубиство на пациентите кои боледуваат од неизлечливи болести со помош на медицинскиот персонал.
2000  Основан е Демократскиот сојуз.
2009  Клаус Чичер е избран за премиер на Лихтенштајн.

Родени:

1479  Василиј III Московски — кнез на Московското кнежество.
1867  Артуро Тосканинииталијански оперски и симфониски диригент, еден од најпознатите диригенти на сите времиња.
1873  Нестор Алексиев Мирчевски — последен од големата тајфа македонски резбари.
1884  Арсениј Јовков — македонски револуционер, сценарист и публицист.
1886  Атинагора Константинополски — патријарх на Константинопол.
1911  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Ангелариј — поглавар на Македонската православна црква.
1921  Александра — кралица на Југославија.
1928  Џим Ловел — американски астронаут.
1930  Цветко Мартиновски — македонски раскажувач и преведувач.
1962  Марша Крос — американска актерка.
1965  Сара Џесика Паркер — американска актерка.
1979  Матео Карара — италијански велосипедист.
1988  Мартејн Кејзер — холандски велосипедист.
1991  Вилко Келдерман — холандски велосипедист.

Починале:

1902  Методија Патче — македонски револуционер.
1903  Геле Трсијански— македонски револуционер.
1918  Клод Дебиси — прочуен француски композитор.
1980  Роланд Бартс — француски книжевен теоретичар.
1993  Борка Аврамова — македонска скулпторка.
2001  Фадил Руфати — поранешен член на ОНА.
2001  Сервет Хајредини — поранешен член на ОНА.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември