16 март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< март >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

16 март е 75-иот ден во годината според григоријанскиот календар (76-и во престапна година). Остануваат 290 денови до крајот на годината.

Настани:

1987  Од Железничката станица во Скопје тргна првиот воз на електричен погон на магистралната пружна делница Скопје - Гевгелија.
2010  Во петтиот натпервар од Светската лига, ватерполо репрезентацијата на Македонија ја победи репрезентацијата на Грција со резултат 7:6. „Победата ѝ ја подарувам на македонскиот народ и Македонија бидејќи навистина заслужи, a Грците вечерва научија каде дојдоа и каде е Македонија. Ние им одржавме час по ватерполо.“ изјави тренерот на Македонија, Стеван Нонковиќ.
2014  Граѓаните на Крим на референдум се изјаснуваат дека сакаат да станат составен дел од Руската Федерација. Поддршката изнесувала 96,77% при излезност од 83%. Највеќето неизлезени биле Кримски Татари, кои решиле да го бојкотираат гласањето.

Родени:

1480  Фернандо Магелан — португалски морепловец во служба на Шпанија.
1787  Георг Симеон Ом — германски физичар.
1953  Ричард Сталман — американски информатичар, основач на движењето за Слободен Софтвер

Починале:

1925  Аугуст фон Васерман — познат германски лекар и бактериолог.
1956  Ирена Жолио-Кири — ќерка на Пјер и Марија Кири, пронаоѓачи на радиумот
2010  Ксенија Пајчинсрпска поп и фолк пејачка.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември