Георг Ом

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Георг Симеон Ом)
Прејди на: содржини, барај


Георг Симеон Ом
Ohm3.gif
Роден 16 март 1789(1789-03-16)
Ерланген, Германија
Починал 6 јули 1854(1854-07-06) (воз. 65 г.)
Минхен, Германија
Живеалиште Германија
Националност Германец
Полиња Физика
Познат по Омов закон

Георг Симеон Ом (16 март 1789 - 6 јули 1854) бил германски физичар. Го откри односот меѓу струјата и електромоторната сила, според неговото име наречен Омов закон. Тој даде значајни прилози во акустиката, во оптиката на кристалот и во математиката. „Ом“ е единица за мерење на електричниот отпор во меѓународниот систем на мерки.