2 март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Март 2015 2 март е 61-иот ден во годината според григоријанскиот календар (62-и во престапна година). Остануваат 304 денови до крајот на годината.

Настани:

1942  Близу до селото Плетвар, прилепско, загинаа Борка Талески - Црниот и Лазо Колевски - Лавски, народни херои на Македонија.
1943  Британското воено воздухопловство во Втората светска војна систематски започна да ги бомбардира европските железнички системи на територијата под контрола на нацистичка Германија.
1946  Хо Ши Мин е избран за претседател на Северен Виетнам.
1956  Поранешната француска колонија, Мароко се здоби со независност.
1972  Во САД е лансиран вселенскиот брод „Пионер 10“ за испитување на планетата Јупитер.
1973  Претставници на 12 земји го потпишаа во Париз завршниот документ за мир во Виетнам.
1993  Во Скопје, во Касарната „Гоце Делчев“ се промовирани 64 водници на АРМ, прва класа подофицери произведени во Центарот за воено образование и обука за одбрана.
1995  Покренато е обвинение против поранешниот премиер на Италија Џулио Андреоти поради негова поврзаност со мафијата.

Родени:

1459  Адријан VI — римски папа.
1749  Оноре Габриел Мирабо — француски политичар и државник.
1978  Силвестер Шмид — полски велосипедист.
1983  Игор Антон — шпански велосипедист.
1986  Петр Јирачек — чешки фудбалер.

Починале:

1923  Сара Бернар — француска артистка со исклучително убав глас и дарба.
1939  Хауард Картер — англиски египтолог.
1942  Борка Талескинароден херој на Македонија, непосреден организатор на востанието на 11 октомври.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември