1881 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во уметноста
Поврзани теми од периодот

Во 1881 година во уметноста се случиле некои значајни настани.  

Настани[уреди | уреди извор]

Вилијам Пауел Фрит – Приватен поглед на кралската академија, 1881 (1883)

Дела[уреди | уреди извор]

П. О. Реноар - Ручек на брод
Марија Башкирцева - Студиото
С. Форбс - Улица во Бретан
Л. Алма-Тадема - Сафо и Алкеј
Елизабета Томпсон - Шкотска засекогаш!
Виктор Васнецов - Три царици на подземното царство
Пјер Огист Реноар - Le Suicidé
Фредерик Лејтон - Бијанка

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Impressionist Exhibitions in Paris (1874-86)“. Encyclopedia of Art History. Посетено на 2015-06-17.
  2. Cox, Michael, уред. (2004). The Concise Oxford Chronology of English Literature. Oxford University Press. ISBN 0-19-860634-6.