Прејди на содржината

1293 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1294 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1294 п.н.е.
MCCXCIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 256
Старогрчка ера518 пред 1. олимпијада
Асирски календар3457
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1886
Берберски календар−343
Будистички календар−749
Бурмански календар−1931
Византиски календар4215–4216
Кинески календар丙戌(огн. куче)
1403 или 1343
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
1404 или 1344
Коптски календар−1577 – −1576
Етиопски календар−1301 – −1300
Еврејски календар2467–2468
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1237 – −1236
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1807–1808
Холоценски календар8707
Ирански календар1915 п.п. – 1914 п.п.
Исламски календар1974 п.х. – 1973 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1040
Мингуо-календар3205 пред Р. Кина
民前3205年
Нанакшахи−2761
Тајландски сончев календар−751 – −750
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−1167 или −1548 или −2320
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−1166 или −1547 или −2319

1293 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1293. година пред новата ера, 293. од вториот милениум п.н.е., 93. од 13 век п.н.е. и четвртта од 1290-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4215 и 4216 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3457 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2467 и 2468 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 540 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1293 година се протега во 1343 и 1344, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1403 и 1404 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 750 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1973 и 1972 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...