1230 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1231 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1231 п.н.е.
MCCXXX п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 62
Старогрчка ера455 пред 1. олимпијада
Асирски календар3520
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1823
Берберски календар−280
Будистички календар−686
Бурмански календар−1868
Византиски календар4278–4279
Кинески календар己丑(зем. вол)
1466 или 1406
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
1467 или 1407
Коптски календар−1514 – −1513
Етиопски календар−1238 – −1237
Еврејски календар2530–2531
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1174 – −1173
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1870–1871
Холоценски календар8770
Ирански календар1852 п.п. – 1851 п.п.
Исламски календар1909 п.х. – 1908 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1103
Мингуо-календар3142 пред Р. Кина
民前3142年
Нанакшахи−2698
Тајландски сончев календар−688 – −687
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−1104 или −1485 или −2257
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−1103 или −1484 или −2256

1230 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1230. година пред новата ера, 230. од вториот милениум п.н.е., 30. од 13 век п.н.е. и прва од 1230-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4278 и 4279 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3520 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2530 и 2531 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 477 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1230 година се протега во 1406 и 1407, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1466 и 1467 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 687 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1908 и 1907 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...