1215 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1216 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1216 п.н.е.
MCCXV п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 77
Старогрчка ера440 пред 1. олимпијада
Асирски календар3535
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1808
Берберски календар−265
Будистички календар−671
Бурмански календар−1853
Византиски календар4293–4294
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
1481 или 1421
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
1482 или 1422
Коптски календар−1499 – −1498
Етиопски календар−1223 – −1222
Еврејски календар2545–2546
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1159 – −1158
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1885–1886
Холоценски календар8785
Ирански календар1837 п.п. – 1836 п.п.
Исламски календар1893 п.х. – 1892 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1118
Мингуо-календар3127 пред Р. Кина
民前3127年
Нанакшахи−2683
Тајландски сончев календар−673 – −672
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−1089 или −1470 или −2242
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−1088 или −1469 или −2241

1215 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1215. година пред новата ера, 215. од вториот милениум п.н.е., 15. од 13 век п.н.е. и шеста од 1210-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4293 и 4294 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3535 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2545 и 2546 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 462 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1215 година се протега во 1421 и 1422, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1481 и 1482 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 672 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1892 и 1891 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...