1224 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1225 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1225 п.н.е.
MCCXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 68
Старогрчка ера449 пред 1. олимпијада
Асирски календар3526
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1817
Берберски календар−274
Будистички календар−680
Бурмански календар−1862
Византиски календар4284–4285
Кинески календар乙未(дрв. коза)
1472 или 1412
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
1473 или 1413
Коптски календар−1508 – −1507
Етиопски календар−1232 – −1231
Еврејски календар2536–2537
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1168 – −1167
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1876–1877
Холоценски календар8776
Ирански календар1846 п.п. – 1845 п.п.
Исламски календар1903 п.х. – 1902 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1109
Мингуо-календар3136 пред Р. Кина
民前3136年
Нанакшахи−2692
Тајландски сончев календар−682 – −681
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
−1098 или −1479 или −2251
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−1097 или −1478 или −2250

1224 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1224. година пред новата ера, 224. од вториот милениум п.н.е., 24. од 13 век п.н.е. и петта од 1220-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4284 и 4285 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3526 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2536 и 2537 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 471 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1224 година се протега во 1412 и 1413, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1472 и 1473 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 681 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1902 и 1901 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...