1285 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1286 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1286 п.н.е.
MCCLXXXV п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 7
Старогрчка ера510 пред 1. олимпијада
Асирски календар3465
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1878
Берберски календар−335
Будистички календар−741
Бурмански календар−1923
Византиски календар4223–4224
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
1411 или 1351
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
1412 или 1352
Коптски календар−1569 – −1568
Етиопски календар−1293 – −1292
Еврејски календар2475–2476
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1229 – −1228
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1815–1816
Холоценски календар8715
Ирански календар1907 п.п. – 1906 п.п.
Исламски календар1966 п.х. – 1965 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1048
Мингуо-календар3197 пред Р. Кина
民前3197年
Нанакшахи−2753
Тајландски сончев календар−743 – −742
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−1159 или −1540 или −2312
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−1158 или −1539 или −2311

1285 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1285. година пред новата ера, 285. од вториот милениум п.н.е., 85. од 13 век п.н.е. и шеста од 1280-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4223 и 4224 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3465 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2475 и 2476 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 532 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1285 година се протега во 1351 и 1352, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1411 и 1412 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 742 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1965 и 1964 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...