1223 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1224 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1224 п.н.е.
MCCXXIII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 69
Старогрчка ера448 пред 1. олимпијада
Асирски календар3527
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1816
Берберски календар−273
Будистички календар−679
Бурмански календар−1861
Византиски календар4285–4286
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
1473 или 1413
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
1474 или 1414
Коптски календар−1507 – −1506
Етиопски календар−1231 – −1230
Еврејски календар2537–2538
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1167 – −1166
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1877–1878
Холоценски календар8777
Ирански календар1845 п.п. – 1844 п.п.
Исламски календар1902 п.х. – 1901 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1110
Мингуо-календар3135 пред Р. Кина
民前3135年
Нанакшахи−2691
Тајландски сончев календар−681 – −680
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−1097 или −1478 или −2250
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−1096 или −1477 или −2249

1223 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1223. година пред новата ера, 223. од вториот милениум п.н.е., 23. од 13 век п.н.е. и четвртта од 1220-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4285 и 4286 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3527 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2537 и 2538 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 470 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1223 година се протега во 1413 и 1414, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1473 и 1474 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 680 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1901 и 1900 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...