1216 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1217 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1217 п.н.е.
MCCXVI п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 76
Старогрчка ера441 пред 1. олимпијада
Асирски календар3534
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1809
Берберски календар−266
Будистички календар−672
Бурмански календар−1854
Византиски календар4292–4293
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
1480 или 1420
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
1481 или 1421
Коптски календар−1500 – −1499
Етиопски календар−1224 – −1223
Еврејски календар2544–2545
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1160 – −1159
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1884–1885
Холоценски календар8784
Ирански календар1838 п.п. – 1837 п.п.
Исламски календар1894 п.х. – 1893 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1117
Мингуо-календар3128 пред Р. Кина
民前3128年
Нанакшахи−2684
Тајландски сончев календар−674 – −673
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−1090 или −1471 или −2243
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−1089 или −1470 или −2242

1216 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1216. година пред новата ера, 216. од вториот милениум п.н.е., 16. од 13 век п.н.е. и седма од 1210-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4292 и 4293 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3534 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2544 и 2545 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 463 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1216 година се протега во 1420 и 1421, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1480 и 1481 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 673 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1893 и 1892 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...