Прејди на содржината

1260 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1261 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1261 п.н.е.
MCCLX п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 32
Старогрчка ера485 пред 1. олимпијада
Асирски календар3490
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1853
Берберски календар−310
Будистички календар−716
Бурмански календар−1898
Византиски календар4248–4249
Кинески календар己未(зем. коза)
1436 или 1376
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
1437 или 1377
Коптски календар−1544 – −1543
Етиопски календар−1268 – −1267
Еврејски календар2500–2501
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1204 – −1203
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1840–1841
Холоценски календар8740
Ирански календар1882 п.п. – 1881 п.п.
Исламски календар1940 п.х. – 1939 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1073
Мингуо-календар3172 пред Р. Кина
民前3172年
Нанакшахи−2728
Тајландски сончев календар−718 – −717
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−1134 или −1515 или −2287
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−1133 или −1514 или −2286

1260 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1260. година пред новата ера, 260. од вториот милениум п.н.е., 60. од 13 век п.н.е. и прва од 1260-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4248 и 4249 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3490 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2500 и 2501 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 507 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1260 година се протега во 1376 и 1377, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1436 и 1437 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 717 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1939 и 1938 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...