1297 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1298 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1298 п.н.е.
MCCXCVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 252
Старогрчка ера522 пред 1. олимпијада
Асирски календар3453
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1890
Берберски календар−347
Будистички календар−753
Бурмански календар−1935
Византиски календар4211–4212
Кинески календар壬午(вод. коњ)
1399 или 1339
    — до —
癸未年 (вод. коза)
1400 или 1340
Коптски календар−1581 – −1580
Етиопски календар−1305 – −1304
Еврејски календар2463–2464
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1241 – −1240
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1803–1804
Холоценски календар8703
Ирански календар1919 п.п. – 1918 п.п.
Исламски календар1978 п.х. – 1977 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1036
Мингуо-календар3209 пред Р. Кина
民前3209年
Нанакшахи−2765
Тајландски сончев календар−755 – −754
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−1171 или −1552 или −2324
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−1170 или −1551 или −2323

1297 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1297. година пред новата ера, 297. од вториот милениум п.н.е., 97. од 13 век п.н.е. и осма од 1290-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4211 и 4212 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3453 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2463 и 2464 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 544 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1297 година се протега во 1339 и 1340, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1399 и 1400 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 754 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1977 и 1976 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...