1218 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1219 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1219 п.н.е.
MCCXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 74
Старогрчка ера443 пред 1. олимпијада
Асирски календар3532
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1811
Берберски календар−268
Будистички календар−674
Бурмански календар−1856
Византиски календар4290–4291
Кинески календар辛丑(мет. вол)
1478 или 1418
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
1479 или 1419
Коптски календар−1502 – −1501
Етиопски календар−1226 – −1225
Еврејски календар2542–2543
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1162 – −1161
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1882–1883
Холоценски календар8782
Ирански календар1840 п.п. – 1839 п.п.
Исламски календар1897 п.х. – 1895 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1115
Мингуо-календар3130 пред Р. Кина
民前3130年
Нанакшахи−2686
Тајландски сончев календар−676 – −675
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
−1092 или −1473 или −2245
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
−1091 или −1472 или −2244

1218 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1218. година пред новата ера, 218. од вториот милениум п.н.е., 18. од 13 век п.н.е. и деветта од 1210-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4290 и 4291 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3532 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2542 и 2543 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 465 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1218 година се протега во 1418 и 1419, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1478 и 1479 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 675 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1896 и 1894 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...