Прејди на содржината

1213 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1214 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1214 п.н.е.
MCCXIII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 79
Старогрчка ера438 пред 1. олимпијада
Асирски календар3537
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1806
Берберски календар−263
Будистички календар−669
Бурмански календар−1851
Византиски календар4295–4296
Кинески календар丙午(огн. коњ)
1483 или 1423
    — до —
丁未年 (огн. коза)
1484 или 1424
Коптски календар−1497 – −1496
Етиопски календар−1221 – −1220
Еврејски календар2547–2548
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1157 – −1156
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1887–1888
Холоценски календар8787
Ирански календар1835 п.п. – 1834 п.п.
Исламски календар1891 п.х. – 1890 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1120
Мингуо-календар3125 пред Р. Кина
民前3125年
Нанакшахи−2681
Тајландски сончев календар−671 – −670
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−1087 или −1468 или −2240
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−1086 или −1467 или −2239

1213 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1213. година пред новата ера, 213. од вториот милениум п.н.е., 13. од 13 век п.н.е. и четвртта од 1210-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4295 и 4296 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3537 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2547 и 2548 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 460 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1213 година се протега во 1423 и 1424, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1483 и 1484 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 670 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1890 и 1889 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...