1234 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1235 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1235 п.н.е.
MCCXXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 58
Старогрчка ера459 пред 1. олимпијада
Асирски календар3516
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1827
Берберски календар−284
Будистички календар−690
Бурмански календар−1872
Византиски календар4274–4275
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
1462 или 1402
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
1463 или 1403
Коптски календар−1518 – −1517
Етиопски календар−1242 – −1241
Еврејски календар2526–2527
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1178 – −1177
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1866–1867
Холоценски календар8766
Ирански календар1856 п.п. – 1855 п.п.
Исламски календар1913 п.х. – 1912 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1099
Мингуо-календар3146 пред Р. Кина
民前3146年
Нанакшахи−2702
Тајландски сончев календар−692 – −691
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−1108 или −1489 или −2261
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−1107 или −1488 или −2260

1234 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1234. година пред новата ера, 234. од вториот милениум п.н.е., 34. од 13 век п.н.е. и петта од 1230-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4274 и 4275 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3516 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2526 и 2527 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 481 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1234 година се протега во 1402 и 1403, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1462 и 1463 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 691 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1912 и 1911 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...