Прејди на содржината

1227 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1228 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1228 п.н.е.
MCCXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 65
Старогрчка ера452 пред 1. олимпијада
Асирски календар3523
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1820
Берберски календар−277
Будистички календар−683
Бурмански календар−1865
Византиски календар4281–4282
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
1469 или 1409
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
1470 или 1410
Коптски календар−1511 – −1510
Етиопски календар−1235 – −1234
Еврејски календар2533–2534
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1171 – −1170
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1873–1874
Холоценски календар8773
Ирански календар1849 п.п. – 1848 п.п.
Исламски календар1906 п.х. – 1905 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1106
Мингуо-календар3139 пред Р. Кина
民前3139年
Нанакшахи−2695
Тајландски сончев календар−685 – −684
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−1101 или −1482 или −2254
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−1100 или −1481 или −2253

1227 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1227. година пред новата ера, 227. од вториот милениум п.н.е., 27. од 13 век п.н.е. и осма од 1220-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4281 и 4282 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3523 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2533 и 2534 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 474 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1227 година се протега во 1409 и 1410, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1469 и 1470 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 684 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1905 и 1904 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...