1287 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1288 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1288 п.н.е.
MCCLXXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 5
Старогрчка ера512 пред 1. олимпијада
Асирски календар3463
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1880
Берберски календар−337
Будистички календар−743
Бурмански календар−1925
Византиски календар4221–4222
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
1409 или 1349
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
1410 или 1350
Коптски календар−1571 – −1570
Етиопски календар−1295 – −1294
Еврејски календар2473–2474
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1231 – −1230
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1813–1814
Холоценски календар8713
Ирански календар1909 п.п. – 1908 п.п.
Исламски календар1968 п.х. – 1967 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1046
Мингуо-календар3199 пред Р. Кина
民前3199年
Нанакшахи−2755
Тајландски сончев календар−745 – −744
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−1161 или −1542 или −2314
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−1160 или −1541 или −2313

1287 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1287. година пред новата ера, 287. од вториот милениум п.н.е., 87. од 13 век п.н.е. и осма од 1280-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4221 и 4222 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3463 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2473 и 2474 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 534 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1287 година се протега во 1349 и 1350, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1409 и 1410 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 744 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1967 и 1966 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...