Прејди на содржината

1258 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1259 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1259 п.н.е.
MCCLVIII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 34
Старогрчка ера483 пред 1. олимпијада
Асирски календар3492
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1851
Берберски календар−308
Будистички календар−714
Бурмански календар−1896
Византиски календар4250–4251
Кинески календар辛酉(мет. петел)
1438 или 1378
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
1439 или 1379
Коптски календар−1542 – −1541
Етиопски календар−1266 – −1265
Еврејски календар2502–2503
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1202 – −1201
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1842–1843
Холоценски календар8742
Ирански календар1880 п.п. – 1879 п.п.
Исламски календар1938 п.х. – 1937 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1075
Мингуо-календар3170 пред Р. Кина
民前3170年
Нанакшахи−2726
Тајландски сончев календар−716 – −715
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−1132 или −1513 или −2285
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−1131 или −1512 или −2284

1258 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1258. година пред новата ера, 258. од вториот милениум п.н.е., 58. од 13 век п.н.е. и деветта од 1250-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4250 и 4251 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3492 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2502 и 2503 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 505 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1258 година се протега во 1378 и 1379, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1438 и 1439 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 715 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1937 и 1936 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...