Прејди на содржината

Шенкендеберн

Координати: 51°56′1″N 14°37′20″E / 51.93361° СГШ; 14.62222° ИГД / 51.93361; 14.62222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенкендеберн
Црква во Пинов
Црква во Пинов
Црква во Пинов
Шенкендеберн во рамките на Германија
Шенкендеберн
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Градоначалник Петер Јешке (ДХС)
Основни податоци
Површина 213,89 км2
Надм. височина 51 м
Население 3.543 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03172
Повик. бр. 03561, 035691, 035692, 035693
Портал www.schenkendoebern.de
Местоположба на Шенкендеберн во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°56′1″N 14°37′20″E / 51.93361° СГШ; 14.62222° ИГД / 51.93361; 14.62222

Шенкендеберн (германски: Schenkendöbern) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)