Прејди на содржината

Феликсзе

Координати: 51°36′0″N 14°31′0″E / 51.60000° СГШ; 14.51667° ИГД / 51.60000; 14.51667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Феликсзе
Училиште во Феликсзе
Училиште во Феликсзе
Училиште во Феликсзе
Феликсзе во рамките на Германија
Феликсзе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Деберн-Ланд
Месни единици 5
Градоначалник Ханс Петер Рабе (СДП)
Основни податоци
Површина 35,41 км2
Надм. височина 140 м
Население 1.894 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03130
Повик. бр. 035600
Портал www.amt-doebern-land.de
Местоположба на Феликсзе во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°36′0″N 14°31′0″E / 51.60000° СГШ; 14.51667° ИГД / 51.60000; 14.51667

Феликсзе (германски: Felixsee) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)