Бург (Шпревалд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бург
Евангелистичка црква во Бург
Евангелистичка црква во Бург
Грб на Бург
Бург (Шпревалд) is located in Германија
Бург (Шпревалд)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Бург
Градоначалник Мартин Шмит (Linkspartei)
Основни податоци
Површина 35,16 км2
Надм. височина 57 м
Население 4.262 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03096
Повик. бр. 035603
Портал www.amt-burg-spreewald.de
Местоположба на Бург во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Координати 51°50′5″N 14°09′0″E / 51.83472° СГШ; 14.15000° ИГД / 51.83472; 14.15000Координати: 51°50′5″N 14°09′0″E / 51.83472° СГШ; 14.15000° ИГД / 51.83472; 14.15000

Бург (германски: Burg) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)