Хајнерсбрик

Координати: 51°49′59″N 14°30′0″E / 51.83306° СГШ; 14.50000° ИГД / 51.83306; 14.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајнерсбрик
Црква во Хајнерсбрик
Црква во Хајнерсбрик
Црква во Хајнерсбрик
Грб на Хајнерсбрик
Хајнерсбрик во рамките на Германија
Хајнерсбрик
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Пајц
Градоначалник Уве Линднер (HS Verein)
Основни податоци
Површина 23,69 км2
Надм. височина 62 м
Население 579 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03185
Повик. бр. 035601
Местоположба на Хајнерсбрик во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°49′59″N 14°30′0″E / 51.83306° СГШ; 14.50000° ИГД / 51.83306; 14.50000

Хајнерсбрик (германски: Heinersbrück) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)