Прејди на содржината

Тауер (Германија)

Координати: 51°54′N 14°27′E / 51.900° СГШ; 14.450° ИГД / 51.900; 14.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тауер
Пожарникарна станица во Тауер
Пожарникарна станица во Тауер
Пожарникарна станица во Тауер
Грб на Тауер
Тауер (Германија) во рамките на Германија
Тауер (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Пајц
Градоначалник Дитер Зомер (СлДП)
Основни податоци
Површина 41,91 км2
Надм. височина 61 м
Население 681 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03185
Повик. бр. 035601
Местоположба на Тауер во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°54′N 14°27′E / 51.900° СГШ; 14.450° ИГД / 51.900; 14.450

Тауер (германски: Tauer) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)