Јемлиц-Клајн Дибен

Координати: 51°34′0″N 14°40′0″E / 51.56667° СГШ; 14.66667° ИГД / 51.56667; 14.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јемлиц-Клајн Дибен
Црква во Јемлиц-Клајн Дибен
Црква во Јемлиц-Клајн Дибен
Црква во Јемлиц-Клајн Дибен
Јемлиц-Клајн Дибен во рамките на Германија
Јемлиц-Клајн Дибен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Деберн-Ланд
Месни единици 2
Градоначалник Хорст Халаш (FJ)
Основни податоци
Површина 28,63 км2
Надм. височина 125 м
Население 445 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03130
Повик. бр. 035771
Местоположба на Јемлиц-Клајн Дибен во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°34′0″N 14°40′0″E / 51.56667° СГШ; 14.66667° ИГД / 51.56667; 14.66667

Јемлиц-Клајн Дибен (германски: Jämlitz-Klein Düben) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)