Велцов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велцов
Авионски поглед кон Велцов
Авионски поглед кон Велцов
Знаме на Велцов
Грб на Велцов
Велцов во рамките на Германија
Велцов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Градоначалник Birgit Zuchold
Основни податоци
Површина 39,57 км2
Надм. височина 121 м
Население 3.317 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03119
Повик. бр. 035751
Портал www.welzow.de
Местоположба на градот Велцов во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Координати 51°34′0″N 14°10′59″E / 51.56667° СГШ; 14.18306° ИГД / 51.56667; 14.18306Координати: 51°34′0″N 14°10′59″E / 51.56667° СГШ; 14.18306° ИГД / 51.56667; 14.18306

Велцов (германски: Welzow, долнолужички: Wjelcej) — град во округот Шпре-Ниса, во југоисточен Бранденбург, Германија. Се наоѓа 16 километри северозападно од Хојерсверда и 23 километри југозападно од Котбус.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)