Дребкау

Координати: 51°39′N 14°13′E / 51.650° СГШ; 14.217° ИГД / 51.650; 14.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дребкау
Црква во Дребкау
Црква во Дребкау
Црква во Дребкау
Грб на Дребкау
Дребкау во рамките на Германија
Дребкау
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Градски единици 10
Градоначалник Дитмар Хорке (независен)
Основни податоци
Површина 142,94 км2
Надм. височина 87 м
Население 5.508 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03116
Повик. бр. 035602
Портал www.drebkau.de
Местоположба на градот Дребкау во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°39′N 14°13′E / 51.650° СГШ; 14.217° ИГД / 51.650; 14.217

Дребкау или Дрјовк (германски: Drebkau) — град во округот Шпре-Ниса, во југоисточен Бранденбург, Германија. Се наоѓа 14 километри југозападно од Котбус.

Географија[уреди | уреди извор]

Градско уредување[уреди | уреди извор]

Освен централното градско подрачје кон градот Дрјовк припаѓаат и наредните населби (Вториот назив потекнува од долнолужичкосрпски јазик):

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)